Telefon VoIP – poznaj nowy wymiar komunikacji!

Telefon VoIP – poznaj nowy wymiar komunikacji!

Artykuł miesiąca

Pojęcie „VoIP” póki co nie jest zbyt popularne w naszym kraju. Wielu ludzi nie zna jeszcze technologii, która pozwala na dużo łatwiejszą i tańszą komunikację. Tymczasem w dobie rezygnacji z telefonów stacjonarnych i wyboru smartfonów, ta opcja może być niezwykle korzystna. Szczególnie w dużych firmach czy instytucjach. Na czym zatem polega fenomen telefonu VoIP?

Czym jest VoIP?

Jak większość znanych skrótów, pochodzi on z języka angielskiego, z konkretnie od słów Voice over Internet Protocol. Oznacza on w tłumaczeniu przenoszenie głosu za pośrednictwem Internetu. Wydawać by się mogło, że to żadna nowość. Przecież można komunikować się za pośrednictwem takich programów jak Skype na komputerze czy tablecie. Również komórki oferują połączenie z siecią i wiele aplikacji poświęconych komunikacji.

Jednakże telefon VoIP ma dużo cech, które docenią nie tylko pracownicy instytucji, ale także osoby starsze, niemające obeznania w obsłudze telefonów dotykowych. Aby móc nawiązać połączenie, wystarczy mieć szybki i stabilny Internet i wykupiony pakiet podobny do tradycyjnego abonamentu. Warto wspomnieć, że płaci się tylko za wykonane połączenia. Ta technologia pozwala więc uniknąć ukrytych kosztów i prób zwiększenia rachunku przez operatorów.

Zalety korzystania z telefonu VoIP

Największą wartością tego urządzenia jest możliwość prowadzenia rozmów z wieloma osobami jednocześnie. W telefonach stacjonarnych nie jest to możliwe. Ta opcja jest istotna pod kątem organizowania konferencji, pracy zespołowej, czy dalszego rozwoju modelu pracy zdalnej w firmach. Łatwa, tania i szybka komunikacja z członkami grupy bądź klientami otwiera drzwi do efektywnego działania, niekoniecznie w przestrzeni biurowej.

Co więcej, interfejs tych telefonów jest bardzo intuicyjny. Zapoznanie się z opcjami nie będzie dla nikogo problemem, nawet przy małej wiedzy technicznej. Dodatkowo, niektóre modele telefonów VoIP gwarantują niezawodną jakość dźwięku. Niektóre posiadają chociażby innowacyjną technologię HD Voice, która pozwala słyszeć rozmowę wyraźnie i czysto, bez szumów w tle.

Oszczędność i zwrot z inwestycji

Jak już wyżej wspomniano, opłaty za korzystanie z tego typu telefonów dotyczą tylko połączeń. Nie ma szans na dopłacanie w ramach ukrytych kosztów, roamingu, czy po prostu za posiadanie telefonu. Szczególnie ważne będzie to dla tych osób, które mają rodzinę bądź klientów za granicą. Do tej pory takie połączenia były drogie i niechętnie je wykonywano. Teraz wystarczy wybrać kontakt i nie przejmować się wysokimi kosztami. Warto też zaznaczyć, że kontrola opłat będzie znacznie prostsza.

Jak skorzystać z telefonów VoIP?

Wykorzystanie tej technologii jest możliwe poprzez zakupienie specjalnego telefonu, użycie już posiadanych, bądź bramki VoIP. Należy też wspomnieć, że dostępne modele występują w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. Mają wytrzymałą baterię i duży zasięg, dzięki czemu nie należy przejmować się długimi połączeniami czy konferencjami. Sprawdzą się idealnie w instytucjach, firmach (zwłaszcza posiadających działy call center) bądź u osób, które mieszkają poza granicami Polski i chcą utrzymywać stały kontakt z rodziną. Specjaliści przekonują jednak, że z czasem technologia VoIP stanie się atrakcyjna również dla przeciętnego Kowalskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *