Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem

Polski naukowiec rozpracował enzym pierwszy w konkurencji z koronawirusem

Artykuł miesiąca Poradnik Prasóweczki Prasówki

Polski naukowiec rozpracował enzym ważny w konfrontacji z koronawirusem Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z systemem rozpracował enzym, którego działanie potrafi żyć ważne dla gry z koronawirusem SARS-CoV-2. – Jeśli enzym potrakujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz – mówi naukowiec.

– Z kilku lat współpracujemy z rodziną prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Profesor miał kolosalni wpływ na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS – zaznacza prof. Drąg
Dodaje, że z badań tychże potrafią już korzystać też chemicy, a nawet firmy do dzieła testów diagnostycznych, które umożliwiały szybciej ustalić, czy człowiek ma koronawirusa
Zespół wrocławskich badaczy już dziś nieodpłatnie udostępnił swoje produkty naukowcom z wszystkiego świata

– Istnieje toż rzeczywiście to najistotniejsze białko – wśród wielu zidentyfikowanych – o którym tajemniczo mówią firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego – właśnie o zbadanym enzymie mówi prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat Nagrody FNP za rok 2019 w zasięgu nauk chemicznych także o materiałach.

Realizowane przez analityków z Wrocławia badania stoją się też bazą dla poszukiwań środka na COVID-19.

Enzym, który badał zespół – proteaza SARS-CoV-2 Mpro – tnie białka, jakie są w obecnym wirusie. – To pomaga mu poczucie. Zahamowanie działania tego enzymu natychmiast powoduje, iż ten wirus ginie – tłumaczy naukowiec.

– Gdyby opracować lek, który inhibitowałby pomaganie tego enzymu (hamowałby jego aktywność – red.), to łatwo zabijamy koronawirusa. To naturalnie z ostatniej epidemii koronawirusa – SARS – mówi naukowiec.

– Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego klucz – porównuje naukowiec. Jak działa, enzym ten istniał oczywisty, ale były do niego miliony kombinacji „kluczy”. – I my znaleźliśmy jeden klucz, który pasuje do tego enzymu – precyzuje naukowiec.

Ekspert wyjaśnia, skąd badacze wzięli ten duży dla koronawirusa enzym – i nie wiedzieli, iż jest taki ważny. – Z kilku lat współpracujemy z rodziną prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Opublikowałem z nim pracę podczas epidemii wirusa Zika, a ostatnio książkę o dendze i wirusie Zachodniego Nilu. Prof Hilgenfeld miał kolosalni wpływ na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS – ocenia prof. Drąg. Podczas pandemii SARS (w 2002/2003 r.) prof. Hilgenfeld opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS i jej podstawowego inhibitora. Kilka lat później na resztę tego pytania w Singapurze powstała nawet rzeźba.

– Na początku lutego bieżącego roku, jak tylko prof. Hilgenfeld uzyskał enzym – proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 – przywiózł mi ją do Wrocławia. Wtedy zaczęliśmy ją daleko dokładnie badać – mówi naukowiec. Dodaje, że proteaza obecnego wirusa SARS-Cov2 jest mocno podobna do proteazy wirusa SARS-CoV (z 2002 r.), nad którą wykonywałeś prof. Hilgenfeld.
Naukowcy wydali się wynikami z pełnym światem

Jak uczy, stanowi wtedy enzym unikalny („rozpoznaje glutaminę w ról P1”). – U mężczyzn właściwie nie ma takich enzymów – zapewnia badacz. Stąd też można się spodziewać, że gdy powstaną leki wielkie w niniejszy enzym, wtedy będą one niszczyć wirusowi, jednak szybko nie człowiekowi. Oraz wtedy świadczy, iż będą prawie toksyczne.

Publikacja (z zyskami z doświadczeń) zespołu prof. Drąga jest nieustannie w trakcie recenzowania, lecz jego zespół już dziś nieodpłatnie udostępnił swoje produkty naukowcom z wszystkiego świata. – Nie patentowaliśmy tego. Preprint książki jest widoczny online. – Wtedy stanowi prezent z mojego laboratorium dla całych uczestników – zaznacza naukowiec. I działa, iż w kilka dni po pracy zainteresowanych nie brakuje. Z pytaniami i myślami współpracy zakładają się światy z pozostałych stronie świata.

– To, co teraz opublikowaliśmy – to jakaś z najważniejszych informacji, które można być o tym enzymie. Toż jego pełna preferencja substratowa – precyzuje badacz. Badania te prowadzą, z którymi aminokwasami enzym pewno się obowiązywać w dużych rolach. – Możemy powiedzieć, lub więc są aminokwasy duże, małe, hydrofobowe czy zasadowe. Możemy również stworzyć mapę najważniejszego mieszkania tego enzymu i wybierać do niego nawet leki, które szybko znajdują się na placu – mówi naukowiec.

Dodaje, że z badań tychże potrafią już korzystać też chemicy czy firmy, aby mieć nowe związki bioaktywne dla wirusa SARS-CoV2, a nawet firmy do dzieła testów diagnostycznych, które umożliwiały szybciej ustalić, czy człowiek ma koronawirusa.

– Teraz na przypadku jesteśmy własne białka z ostatniego wirusa, nie tylko proteazy. Tempo książce jest całkiem niesamowite – zaznacza prof. Drąg.

Badacze z Wrocławia mogli spowodować swoje doświadczenia tak już dzięki temu, że prof. Drąg opracował wcześniej nową platformę technologiczną, umożliwiającą otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych.

Przygotowana przez niego Hybrydowa Kombinatoryczna Biblioteka Substratów (HyCoSuL) pozwala organizować i otrzymywać wysoce aktywne i selektywne narzędzia chemiczne. Platforma technologiczna wykorzystuje szeroką skalę aminokwasów (które nie istnieją w naturze), do monitorowania aktywności enzymów proteolitycznych. Może ona podawać do pisania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych. Za badania te doceniony został tak w 2019 r. Nagrodą Fundacji na myśl Nauki Polskiej.

Zobacz również ekg Kołobrzeg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *