Zanieczyszczona i wysuszona cera, zrogowaciałości, niejednolity koloryt, rozszerzone pory, nadmierne wydzielanie sebum, przebarwienia – to tylko niektóre przykłady niedoskonałości skóry, które można zredukować dzięki zabiegom peelingu węglowego. Pytanie jednak, o jakich przeciwwskazaniach i zaleceniach musimy wiedzieć, zanim zdecydujemy się skorzystać z wspomnianej kuracji?
Peelingi z zastosowaniem aktywnego węgla oraz wysokoenergetycznego lasera, nazywane po prostu węglowymi, cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientek i klientów salonów urody. Rosnąca popularność tej metody wynika zarówno z jej skuteczności, jak i bezinwazyjności. Nie oznacza to, niestety, że każdy może skorzystać z peelingu węglowego. Przyczyną większości przeciwwskazań do tego typu terapii złuszczająco-oczyszczającej jest zastosowanie wspomnianego już lasera. Ponadto, przystąpienie do omawianej kuracji wymaga przestrzegania ważnych zaleceń przed- i pozabiegowych.
Kto nie może skorzystać z oczyszczania węglem i laserem?
W związku z tym, że do wykonania peelingu węglowego niezbędny jest wysokoenergetyczny laser – bo to przy jego zastosowaniu naświetlany jest preparat nałożony na skórę – cała terapia złuszczająco-oczyszczająca wiąże się z ważnymi przeciwwskazaniami. I dopiero po ich wykluczeniu można zacząć myśleć o rozpoczęciu kuracji. Co konkretnie stanowi przeszkodę do wykonania peelingu węglowego? Z zabiegu nie mogą skorzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią, jak również osoby przyjmujące zioła światłouczulające oraz cierpiące na niektóre schorzenia, m.in. cukrzycę, epilepsję, nadciśnienie. Ponadto, przeciwwskazaniem do peelingu węglowe będzie np. świeżo nabyta opalenizna, opryszczka w stanie aktywnym czy łuszczyca.
Przygotowania do terapii gabinetowej
O czym należy pamiętać przed pierwszym zabiegiem peelingu węglowego? Istotne jest wtedy m.in. zrezygnowanie z opalania skóry przez minimum 3 tygodnie – zarówno na słońcu, jak i w solarium. 48 godzin przed zabiegiem należy również zaprzestać spożywania alkoholu, który działa wysuszająco na skórę. Innymi słowy, jeżeli np. dzień wcześniej mamy zaplanowane przyjęcie rodzinne lub spotkanie ze znajomymi, warto zachować całkowitą trzeźwość. Dodatkowo, pamiętajmy o tym, aby zrezygnować ze wszelkich innych kuracji kosmetycznych, które mogłyby podrażnić skórę. Przed zabiegiem węglowym niewskazane jest więc m.in. korzystanie z peelingu chemicznego (kwasów) lub mechanicznego (np. mikrodermabrazji diamentowej).
O czym pamiętać po każdym peelingu węglowym?
Korzystanie z zabiegów peelingu węglowego wymaga m.in. starannej fotoprotekcji. Nie chodzi tylko o to, aby unikać ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych (przez minimum 4 tygodnie), ale także o regularne stosowanie preparatów z filtrem SPF 30 lub 50. Co więcej, w trakcie terapii laserowej z aktywnym węglem wysoce niewskazane jest korzystanie z innego typu peelingów. Przez kilka dni po każdym zabiegu należy również unikać kosmetyków zawierających w swoim składzie alkohol oraz zrezygnować z sauny, basenu i gorących kąpieli. Po peelingu węglowym zalecane jest natomiast stosowanie kremów nawilżających (2-3 razy dziennie) i, jeżeli skóra będzie zaczerwieniona, sięgniecie po preparat na bazie panthenolu (łagodzący takie objawy).
Warto pamiętać o tym, że celem przestrzegania wszystkich zaleceń pozabiegowych jest nie tylko ochrona skóry i zminimalizowanie ryzyka jakichkolwiek powikłań. Takie postępowanie przyczynia się też do zmaksymalizowania i zdecydowanie dłuższego utrzymania efektów peelingu węglowego. Ponadto, znaczenie ma nawet przestrzeganie harmonogramu wizyt w gabinecie kosmetycznym. Peeling węglowy to jedna z tych kuracji, w przypadku których znaczne wydłużenie lub skrócenie odstępu czasowego pomiędzy kolejnymi zabiegami, czyli postępowanie wbrew zaleceniom kosmetologa, może wyraźnie obniżyć efektywność terapii.
Informacje o przeciwwskazaniach i zaleceniach do peelingu węglowego pochodzą ze strony gabinetu medycyny estetycznej Qclinique.