W dzisiejszych czasach, kiedy ceny wszystkiego poszły w górę, również w przypadku zakupy nowych maszyn budowlanych musimy liczyć się z wysokimi cenami. Ktoś może powiedzieć, że przecież można kupić używaną maszynę – jednak tutaj również ciężko znaleźć model bez żadnych ukrytych uszkodzeń. Jednak istnieją metody odbudowy maszyn budowlanych, które pozwolą nam uniknąć wymiany sprzętu na nowy. Odbudowa maszyn budowlanych pozwoli zachować urządzeniom sprawność na długie lata.
Odbudowa maszyn budowlanych w etapach. Odbudowa maszyny, wymiana części zamiennych
Najlepszy sposób odbudowy uszkodzonych maszyn zależy od tego, jaki rodzaj uszkodzenia wystąpił i jak bardzo zniszczone jest urządzenie. Jeśli uszkodzenie dotyczy tylko hydrauliki, cylindrów, filtrów lub uszczelek, można je odbudować przy użyciu płynu hydraulicznego i oleju. Po prawidłowym wykonaniu tych czynności mechanik sprawdza maszynę, aby upewnić się, że wszystko wróciło do normy. Jeśli jednak jakiekolwiek części maszyny są poważnie uszkodzone (na przykład, jeśli jeden z jej komponentów wymaga wymiany), należy rozważyć zlecenie odbudowy urządzenia ekspertowi. W ten sposób unikniesz marnowania pieniędzy na odbudowę czegoś, czego nie da się uratować.
Gdy maszyna uległa uszkodzeniu w wyniku wypadku lub z powodu swojego wieku, mechanicy dokonują najpierw oględzin. W ten sposób oceniają, jakie części należy wymienić i czy są jakieś uszkodzone elementy, które należy w ogóle naprawić. Dzięki połączeniu tych dwóch podejść można później zaoszczędzić czas i pieniądze, decydując się na oryginalne części zamienne, które są produkowane wyłącznie dla danego typu maszyny. Mechanik sporządza listę wszystkich usług, które muszą zostać wykonane. Po etapie demontażu szybko i oddzielnie pracuje nad każdym rozdzielaczem, pompą lub silnikiem, aby nie opóźniać zbytnio całego procesu. Jednocześnie dba o to, by niczego nie pominąć w swoim zadaniu. Mechanik testuje każdą część, aby sprawdzić, czy wymaga ona wymiany, czy tylko czyszczenia. Musi wziąć pod uwagę koszt, stan części i jak długo potrwa, aby uzyskać nowy lub używany. Jeśli zdecyduje, że najlepszą rzeczą jest wymiana określonego elementu, najpierw poprosi o zgodę właściciela maszyny. Jak tylko wszystkie części zostaną oczyszczone i przywrócony zostanie ich wygląd, są one jeszcze raz indywidualnie testowane przed ponownym zamontowaniem w maszynie. Na tym etapie ważne jest, aby zdecydować, czy oryginalne części powinny zostać naprawione i ponownie wykorzystane, czy też nie, ponieważ po niezbędnych naprawach mogą znów ulec zniszczeniu w krótkim czasie przez swój nie najlepszy stan przed naprawą.
Następnym krokiem jest zmontowanie wszystkiego z powrotem, tak aby koparka wyglądała jak nowa. Wszystkie elementy takie jak rozdzielacz, pompa lub silnik są zamontowane na maszynie. Jeśli niektóre z tych części zostały wymienione na nowe, mechanik przymocowuje je do odpowiedniej części. Następnie dokładnie sprawdza każdy element, czy działa prawidłowo. W tym momencie ponownie właściciel urządzenia musi zatwierdzić, że wszystkie niezbędne usługi zostały wykonane i że nic już nie trzeba robić. Po zakończeniu tego etapu pozostaje już tylko kilka prac wykończeniowych przy koparce lub innym sprzęcie budowlanym. Przed ponownym przekazaniem koparki w ręce właściciela należy przeprowadzić jazdę próbną, aby upewnić się, że wszystko działa bez zarzutu.
Ile kosztuje odbudowa maszyny budowlanej? Naprawa maszyn, wymiana części zamiennych
Koszt odbudowy maszyny budowlanej będzie zależał od jej marki, marki i modelu. Wpływ na to ma również zakres uszkodzeń maszyny. Najtańsze oferty uzyskuje się w przypadku prostych napraw, które można wykonać bez konieczności demontażu silnika czy innych podzespołów. W takim przypadku demontażu wymagają jedynie poszczególne części wewnętrzne, które wymagają wymiany. Wszystkie elementy zewnętrzne mogą pozostać nienaruszone podczas naprawy. Zdarza się jednak, że niektóre elementy zewnętrzne muszą zostać wymienione – głównie obudowy lub pokłady muszą zostać wymienione w celu zapewnienia dostępu do określonych części roboczych, wewnątrz które mogą ostatecznie wymagać wymiany w zależności od zakresu prac. Prace wymienne dotyczą również elementów zużytych – dobrym przykładem są tu oprawy łożysk, zwłaszcza jeśli są one głęboko. W razie potrzeby również te elementy muszą zostać wymienione na nowe.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/