Warmia i Mazury to niewątpliwe jeden z bardziej atrakcyjnych regionów Polski. Same Mazury to jedno z najbardziej nośnych turystycznych haseł wychodzących poza granice naszego kraju. Mimo to z tym regionem wiąże się wiele stereotypów, które niejako odciągają potencjalnego turystę od atrakcji innych niż pojezierze, zwłaszcza Wielkie Jeziora Mazurskie.
Co turystom pozostawiła historia
Oprócz szlaków żeglarskich na Warmii i Mazurach jest wiele innych nie mniej atrakcyjnych. Przyczyniła się do tego również bogata i skomplikowana historia nie tylko Ermland und Masuren, ale również dawnej Jaćwieży, Pomezanii, Barcji i Galindii. Co ciekawe, w przeciwieństwie do Warmii, te sławne Mazury nie były nigdy osobną jednostką administracyjną. Mimo to zarówno na Warmii, jak i na Mazurach znajdziemy wiele śladów po Zakonie Krzyżackim. Dlatego jedną z najciekawszych tras turystycznych jest „Szlak zamków gotyckich”. Wśród kilkunastu miast, które przy tej okazji odwiedzimy znajdą się między innymi: Malbork, Nidzica, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn i Ryn.
Druga wojna światowa pozostawiła tu również wiele historycznych pamiątek. Najbardziej znaną będzie oczywiście „Szlak Fortyfikacji Mazurskich”, między innymi z Wilczym Szańcem, Mamerkami i kompleksem umocnień Luftwaffe „Robinson” w Gołdapi.
Oczywiście, zwiedzając historyczne miejsca Warmii i Mazur, trudno jest pominąć Kanał Mazurski, Kanał Elbląski, Szlak Pętli Grunwaldzkiej, Szlak Kopernikowski, dawne pałace junkierskie, głazy Wilhelma II w Puszczy Rominckiej, piramidę w Rapie i zabytkowy (nieczynny) szlak kolejowy z piramidą w Rapie. To oczywiście tylko część pamiątek historycznych Warmii i Mazur znajdujących się na szlakach turystycznych.
Przyroda i krajobraz
Tu oczywiście na pierwszym miejscu będą lasy i jeziora. Wielkie Jeziora Mazurskie przyciągają od maja do września tysiące turystów. Nieustającym powodzeniem wśród inwestorów cieszą się działki nad jeziorem. Coraz chętniej amatorzy turystyki aktywnej i spokoju odwiedzają nieduże jeziora polodowcowe w północno-wschodniej części Mazur, w Krainie Mazur Garbatych.
Na Mazurach możemy się doliczyć około dwudziestu szlaków kajakowych, oczywiście najchętniej wykorzystywana przez kajakarzy jest Krutynia. W puszczach, Piskiej, Rominckiej i Boreckiej znajdują się szlaki rowerowe i ścieżki dydaktyczne. W tej ostatniej największą atrakcją jest stado żubrów. W Rominckiej krajobraz można podziwiać z dwóch nowych wież widokowych. Wśród pięknego otoczenia biegnie rowerowy szlak Green Velo.
Część Mazur może zapewnić atrakcyjny pobyt turystom również zimą dzięki szlakom narciarskim i trasom zjazdowym, miedzy innymi w okolicy Gołdapi.