Kluczowe, choć niedoceniane. Dlaczego wycieraczki są takie ważne?

Kluczowe, choć niedoceniane. Dlaczego wycieraczki są takie ważne?

Polecane i promocje Polecne i promocje

W przeciwieństwie do różnych innowacyjnych funkcji i gadżetów motoryzacyjnych, wycieraczki samochodowe nigdy nie powodują efektu wow. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że owy element nie należy do luksusu – wycieraczki znajdują się bowiem w każdym samochodzie. Choć różnią się między sobą modelami, te droższe nie zawsze okazują się lepsze jakościowo. Naturalność wycieraczek sprawia, że zwyczajnie ich nie doceniamy i często, niestety, zaniedbujemy je, co prowadzi do awarii, a w konsekwencji – do niebezpieczeństwa na drodze.

Przede wszystkim: bezpieczeństwo

Choć rola wycieraczek często jest spychana na dalszy plan, to nie da się ukryć, że pełnią one naprawdę ważną funkcję. Ich zadaniem jest bowiem zapewnienie kierowcy jak najlepszego pola widzenia, co z kolei jest bezpośrednio związane z komfortem i bezpieczeństwem na drodze. To ważne, a wręcz kluczowe – jeśli dbamy o takie rzeczy, zapewniamy bezpieczeństwo nie tylko sobie i naszym pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego. Pióra wycieraczek mogą ulegać awariom, ale odpowiednia dbałość o cały układ pozwoli nam zminimalizować ryzyko problemów. Jak to zrobić? Podpowiadamy w kolejnej części tekstu.

Zrób użytek z piór wycieraczek

Faktem jest, że im częściej korzystamy z wycieraczek, tym rzadziej się one psują. To dobra informacja, bo z reguły jest odwrotnie. Mechanizmowi temu zagraża przede wszystkim bezczynność, która sprawia, że system zastaje się i ma spory problem z powrotem do normalnego funkcjonowania.

Chcąc mieć pewność, że pióra wycieraczek nie zatną się w najmniej oczekiwanym momencie, musimy regularnie sprawdzać stan układu spryskiwania szyb. Jedno i drugie jest bowiem ze sobą powiązane, dlatego oba mechanizmy powinny działać bez zarzutu. Warto o to dbać, gdyż kierowcy muszą ponosić konsekwencje za zepsute wycieraczki oraz brak płynu do spryskiwaczy w postaci mandatu.

Co najczęściej psuje się w wycieraczkach?

Odpowiedź na poniższe pytanie jest krótka i prosta: pióra wycieraczek. Takie awarie mogą powodować powstawanie smug na szybie, które znacznie pogarszają pole widzenia. To z kolei zmniejsza komfort i wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Pióra wycieraczek może spotkać również jeszcze gorszy los, jak na przykład przepalenie bezpiecznika, czy kłopoty z silnikiem – w tym przypadku wycieraczki mogą zaciąć się całkowicie i nie wykonywać żadnych ruchów.

Warto jednak pamiętać, że wszystko zależy od nas i od tego, jak dbamy o samochód oraz poszczególne mechanizmy. Jeżeli będziemy regularnie monitorować stan wycieraczek i szybko reagować na ewentualne problemy, powinniśmy bez większych kłopotów uniknąć większych awarii, a co za tym idzie – nierzadko wysokich kosztów związanych z naprawą.

Jak konserwować wycieraczki?

Nasze wycieraczki będą sprawne, jeśli pozwolimy im na regularną pracę. Nie musimy więc usilnie ich oszczędzać – przeciwnie! Dodatkową ochronę, tym razem przed korozją, zapewni nam cykliczne uzupełnianie poziomu smaru.

Trudnym czasem dla piór wycieraczek jest zima, dlatego wtedy należy zwracać na nie szczególną uwagę. Niezwykle ważne jest pamiętanie o tym, by nie usuwać lodu z szyb na siłę – lepiej zrobić to za pośrednictwem systemu ogrzewania, gdyż przymarznięta guma wycieraczek może się wypaczyć, albo nawet oderwać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *