W trakcie budowy domu musi paść pytanie – jakie okna wybrać? Wbrew pozorom odpowiedź na nie, nie jest wcale taka prosta, jakby się mogło wydawać.
Okna są podstawowym źródłem światła w praktycznie każdym pomieszczeniu, dlatego warto przyjrzeć się ich rodzajom już na samym początku inwestycji. Najczęściej okna dzieli się ze względu na ich:
-
Materiał,
-
Sposób otwierania,
-
Montaż,
-
Konstrukcje i kształt.
Rodzaje okien ze względu na materiał
Kupując wymarzone okna, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane.
Plastikowe okna wykonane są z wysokoudarowego polichlorku winylu. Ich główną cechą jest wytrzymałość. Ponadto świetnie trzymają ciepło i łatwo o nie zadbać tak, żeby służyły latami. Nie należy zapominać o wykonaniu regulacji okien plastikowych co najmniej dwa razy na rok. Materiał, który jest używany do ich produkcji, ciągle pracuje, tzn. rozszerza się i kurczy pod wpływem temperatury.
Drewniane okna stworzone są z drewna klejonego warstwowo. Pozwala to na zachowanie elastyczności przy jednoczesnym zachowaniu przez nie kształtu w okresie, gdy temperatura powietrza jest ekstremalnie wysoka lub niska i kiedy panuje wysoka wilgotność. Niestety, drewno wymaga regularnej pielęgnacji. Co najmniej raz w roku, okna powinny być porządnie czyszczone i odświeżane. Natomiast gruntowne zabiegi renowacyjne powinny być przeprowadzane co kilka lat.
Stalowe okna najczęściej spotkać można tam, gdzie ważne jest zachowanie oryginalnego kształtu i wyglądu budynku. Mogą to być budynki zabytkowe takie jak zamek lub np. wszelkiego rodzaju fabryki. Takie okna można dowolnie ukształtować przy zachowaniu solidnej i trwałej konstrukcji. Wadą okien z tego materiału jest to, że nie zapewniają wysokiej izolacji cieplnej.
Rodzaje okien ze względu na sposób ich otwierania
Jest wiele sposobów otwierania okien. Najczęściej wyróżnia się rodzaje okien wymienione poniżej.
Tak zwane fixy, czyli okna nieotwierane znajdują zastosowanie tam, gdzie występują duże przeszklenia i w miejscach, w których nie trzeba otwierać okien.
Uchylne, spotkać można np. na halach sportowych, w biurowcach czy obiektach przemysłowych. W praktyce można zamontować je w takich budynkach, gdzie rozwarcie okna będzie niepotrzebne lub niemożliwe.
Rozwierno-uchylne są oknami prawdopodobnie najczęściej wybieranymi do budynków mieszkaniowych i biurowych. Wszystko przez ich uniwersalność, można zarówno uchylić skrzydło do wewnątrz jak i również w pełni je otworzyć.
Rozwierane otwierają się do środka pomieszczenia lub na zewnątrz.
Przesuwne, ten wyjątkowy typ okna znajdzie zastosowanie w praktycznie każdym domu z tarasem.
Odchylne, te okna charakteryzują się tym, że otwierają się je na zewnątrz, od dołu. Dzięki temu pomieszczenia można bez problemu wentylować nawet w czasie opadów śniegu i deszczu.
Rodzaje okien ze względu na montaż
Okna ze względu na miejsce ich montażu dzieli się na elewacyjne i okna dachowe.
Rodzaje okna ze względu na konstrukcję
Obecnie na rynku najpopularniejsze są okna jednoramowe. Co ciekawe, są też bardzo proste w budowie. Składają się bowiem tylko z pojedynczej ościeżnicy i pojedynczego skrzydła okiennego otwieranego do wewnątrz budynku. Innymi typami okien są okna:
-
Krosnowe
-
Ościeżnicowe
-
Skrzynkowe
W nowoczesnym budownictwie rzadko już się spotyka, którekolwiek z nich.
Wybór okien do poddasza a ciepło w domu
Rodzaje okien ze względu na kształt
Ze względu na kształt można wymienić pięć różnych typów okien. Są to okna:
-
Prostokątne i są one najbardziej powszechne;
-
Trójkątne, znajdują zastosowanie w budynkach z dachami wielospadowymi;
-
Okrągłe;
-
Trapezowe;
-
Łukowe.
Na co poza rodzajem, należy zwrócić uwagę przy wyborze okna?
Kluczowym elementem każdego okna jest szyba. Na tym elemencie bez dwóch zdań nie warto oszczędzać. Od ilości szyb, rodzaju gazu, użytego do wypełnienia przestrzeni między nimi zależy stopień izolacji akustycznej okna oraz współczynnik przenikania ciepła danego okna.
Warto zauważyć, że okna pełnią również funkcję „antywłamaniową”. Tutaj dużą role pełnią zarówno okucia, szyby, profile jak i klamki. O czym należy pamiętać, jest też dobry montaż. Wpływa on nie tylko na bezpieczeństwo obiektu, ale również na jego estetykę.
Obecnie producenci okien oferują klientom wiele opcji kolorystycznych. Idealne dopasowanie okna do elewacji umożliwia odpowiednie zabarwienie kształtowników okiennych, jednostronnie lub dwustronnie.
Tekst: Natalia Komarnicka
Fot. Pixabay, StockSnap