Jak wyglądają studia online?

Jak wyglądają studia online?

Promocja i Reklama

Powszechny dostęp do Internetu otworzył przed nami wiele możliwości, dzięki którym możemy ułatwić sobie życie. Obecnie pozwala nam on nawet zdobyć wymarzone wyższe wykształcenie. Studia online, bo o nich mowa, to coraz popularniejsze rozwiązanie, z którego korzysta wielu polskich studentów. Wciąż jednak sporo osób wie niewiele o tej metodzie nauki, przez co pojawiają się w ich głowach wątpliwości i pytania. Spróbujmy odpowiedzieć na kilka z nich.

Kto może studiować online?

Studia online są dostępne dla wszystkich osób, które posiadają średnie wykształcenie, niezależnie od ich wieku. Co więcej, ta metoda uczenia cieszy się szczególnie dużą popularnością właśnie wśród osób starszych, które są aktywne zawodowo, a mimo to chcą podnosić swoje kompetencje. Co ważne, w ten sposób możemy ukończyć nie tylko studia pierwszego czy drugiego stopnia, ale również studia podyplomowe. Musimy jedynie posiadać dostęp do Internetu oraz komputer, tablet lub smartfon.

Jak wygląda proces rekrutacji?

Proces rekrutacji w przypadku studiów online również odbywa się drogą elektroniczną. Studenci, które chcą wybrać taką formę nauki, muszą jedynie odwiedzić stronę internetową wybranej przez siebie uczelnię, wypełnić formularz rekrutacyjny oraz dosłać elektroniczne kopie dokumentów takich jak dowód tożsamości czy wyniki świadectwa maturalnego.

Czy nauka odbywa się w określonych godzinach?

Osoby, które są aktywne zawodowo lub mają inne obowiązki, często boją się, że studia online będą odbywały się w czasie, w którym nie będą mogły brać udziału w wykładach. Na szczęście, niepotrzebnie. Praktycznie wszystkie uczelnie, które dają studentom możliwość studiowania online, posiadają platformy e-learningowe, na których mamy dostęp do wykładów oraz innych materiałów przez 24 tygodnie, 7 dni w tygodniu. Możemy więc uczyć się wtedy, gdy mamy na to czas.

Co z egzaminami?

Efekty pracy i nauki studentów online trzeba jednak zmierzyć. W tym celu przeprowadzane są egzaminy i zaliczenia, które mają zweryfikować postępy studenta. Bardzo często mają one również formę zdalną i nie wymagają od nas stawienia się na uczelni. W ich przypadku musimy jednak pamiętać o terminach, jakie podał nam wykładowca i ukończyć pracę przed ich upływem.

Czy studenci muszą czasem pojechać na uczelnię?

Wiele osób obawia się, że nie poradzą sobie z całkowicie zdalną nauką i zastanawia się, czy mają możliwość pojawienia się czasem na uczelni. Inni wręcz przeciwnie – mają wątpliwości czy jest to konieczne. Wiele zależy od uczelni, niemniej większość z nich organizuje kilka zjazdów w ciągu roku, podczas których odbywają się zaliczenia, egzaminy oraz ćwiczenia, których nie da się zorganizować w sposób zdalny. To również czas na konsultacje z wykładowcami. Nie jest to jednak uciążliwe, ponieważ spotkań takich jest naprawdę niewiele.

Należy zatem stwierdzić, że studia online to elastyczny i wygodny sposób na studiowanie, dzięki któremu możemy zdobyć wyższe wykształcenie nawet jeśli nasz tryb życia nie pozwala na kształcenie się w tradycyjnej formie. Nie należy się więc ich obawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *