Na czym polega zespół policystycznych jajników?

Ginekolog Jelenia Góra

Prasóweczki

Na czym polega zespół policystycznych jajników? Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS, to dosyć często diagnozowana u kobiet choroba, której pierwszymi objawami potrafią stanowić wyjątkowa miesiączka, przyspieszone małe także wtedy pomimo utrzymywania się diety, czy nagle pojawiający się na osoby lub na plecach trądzik. W wypadku zaobserwowania u siebie podobnych objawów, koniecznie trzeba się udać na wizytę do specjalisty ginekologa czy do endokrynologa, ponieważ nieleczony zespół policystycznych jajników z momentem że bronić się bezpośrednią przyczyną niepłodności.

Ginekolog Niemcza

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania PCOS?

depilacja woskiem 750

Jest tylko jedna przyczyna powstawania zespołu policystycznych jajników. Są nią zaburzenia hormonalne, które mają destrukcyjny wpływ na możliwość funkcjonowania jajników. Zaburzona równowaga hormonalna, która powoduje do PCOS, polega na ostatnim, że u ślubnych jest za wysoki poziom hormonu LH natomiast w owocu są zachwiane proporcje pomiędzy realizowanymi przez przysadkę mózgową hormonami LH a FSH. Powstanie takich problemów hormonalnych idzie do tego, że u osoby w jajnikach porusza się zwiększać liczba niedojrzałych pęcherzyków Graafa, przecież nie podchodzi do owulacji. W wyniku nie dochodzi jeszcze do wzrostu liczby progesteronu we farby i nie powstaje ciałko żółte. Niedobory progesteronu są główną przyczyną nieregularnych miesiączek, a za długa suma pęcherzyków skutkuje nadprodukcją androgenów natomiast w konsekwencji nadmiernym owłosieniem. Nazwa zespołu policystycznych jajników przyjęła się stąd, że stające pęcherzyki Graafa rosną i już obumierają, nie pracując przy tym jajeczek. W wyniku zmieniają się w cysty, czyli w torbielki. Dlatego też dostała się inna nazwa PCOS, czyli wielotorbielowatość. Ginekolog Niemcza

 

Zobacz również Puderniczki

Objawy zespołu policystycznych jajników

U kobiet, u których wystąpił zespół policystycznych jajników, znane są różne rodzaje objawów, niekoniecznie jednak wszystkie muszą stać jednocześnie. Czasami bywa a właśnie, że pisze tylko połowę z nich. Szczególną uwagę powinno się podać na:

Długi okres trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jeszcze może nabywać jeszcze do połączonymi z tym częstszych zmian nastroju, wzdęć, bólów w miednicy oraz bólów pleców.
Nieregularne cykle miesiączkowe albo ich wszystek brak – w pewnych przypadkach miesiączka może wynikać nawet zaledwie co 3-4 miesiące. Często także zobowiązuje się z intensywniejszym krwawieniem.
Niepłodność, czyli długotrwałe kłopoty z zajściem w ciążę. Spowodowane głównie brakiem lub rzadkimi owulacjami.
Nadmierna zdolność do mała.
Problemy ze skórą, które są powiązane z nadprodukcją androgenów. W wyniku podchodzi do powstawania trądziku, łojotoku, łysienia lub zwiększenia owłosienia.
Rogowacenie ciemne, czyli pojawienie się ciemnych plamek na skórze. Ginekolog Niemcza

Co warto wiedzieć, wystąpienie zespołu policystycznych jajników sprawia także, że kobiety zatrzymują się bardziej narażone na rozwinięcie się u nich raka endometrium.

Na czym polega leczenie PCOS?

Leczenie zespołu policystycznych jajników wciąż jest cholernie dotkliwe i długie. Kiedyś leczenie liczyło na uniknięciu części jajnika lub jajników, w kierunku ograniczenia nadprodukcji androgenów i mechanicznego ułatwienia dołączania do owulacji. Teraz a już takich form się nie stosuje.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Obecnie leczenie PCOS polega na zwalczaniu objawów choroby. Na wstępie przydatne jest ograniczenie produkcji androgenów. Na pewno pacjentka powinna zrzucić ewentualną nadwagę, ponieważ tkanka tłuszczowa i zwiększa produkcję androgenów. Nie powinno się także palić papierosów, ponieważ nikotyna także pobudza system do ich realizacji. Zazwyczaj, żeby prowadzona terapia na niechybnie była pomocna przydatne jest ale również zastosowanie terapii hormonalnej. Podawane pacjentce preparaty liczą na punkcie przywrócenie regularności cyklu miesiączkowego. W tym planie podaje się tabletki antykoncepcyjne, których łączenie skutkuje usypianiem na pewien czas jajników w układzie i w wyniku obniżenie stężenia androgenów i poziomu hormonów LH. Ginekolog Niemcza

Dokładny plan leczenia PCOS jest robiony po przeprowadzeniu badania ginekologicznego. Cykl miesiączkowy, który w trakcie leczenie PCOS przywracany jest do prawidłowego stanu, prowadzony jest poprzez system podwzgórze – przysadka mózgowa – jajnik. To podwzgórze wysyła do przysadki mózgowej sygnał o konieczności produkcji hormonów LH i FSH, w końcu czego w jajnikach podchodzi do wzrostu i dojrzewania pęcherzyków Graafa, następuje produkcja estrogenów oraz męskich hormonów, czyli androgenów. Jakiekolwiek wadzie w robieniu tego programu powoduje powstanie takich problemów, jak teraz zespół publicystycznych jajników. Ginekolog Niemcza

zobacz również Na czym polega zespół policystycznych jajników?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *