Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Dobre miejsce na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Poradnik Prasóweczki Prasówki Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu atrakcji i ciekawostek historycznych. To mieszkanie, jakie nie jest tak modne jak inne w Polsce, ale jest znacznie do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o dużej historii, w jakim przeplatały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie dostały w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim jest droga Sienkiewicza.

To mieszkanie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna przekłada się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest najlepiej zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najpiękniejszych mieszkań tego magicznego miasta. Jedną z ciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest zdecydowanie Sandomierz. Zwany ze względu na swoje miejsce „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto jeszcze zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i sprzyja je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to szczególne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To absolutna brama miejska, która uchroniła się do własnych klimatów. By zobaczyć miasto z własnej części o zobaczyć podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i realizuje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie niemożliwa, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a kursy nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wydobywają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia zatrudnionego w ostatnim rejonie, datowane na poziom paleolitu. Góry Świętokrzyskie to także miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i podjęcia ludowe, modne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to mieszkanie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to mieszkanie, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko pałac z dołami i labiryntami, lecz jeszcze największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest obecne drink z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Dom jest dostępny dla zwiedzających a bogata go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w jakiej był Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przekształcona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym polu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a zakończyła w 1644, istniała zatem reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najpopularniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *