Co się zmienia w turystyce?

Co się zmienia w turystyce?

Polecane i promocje Polecne i promocje

Pytanie bardzo ogólne i niełatwo jest o odpowiedź. Można na nie odpowiedzieć w wielu aspektach, mając na uwadze chociażby – trendy turystyczne, zmiany w bazie turystycznej, pojawienie się nowych usług i… zanikaniu pewnych usług.

Trendy

Tu warto jest wziąć pod uwagę dwie ostatnie dekady, zwłaszcza w kontekście polskim, ponieważ około dwudziestu lat temu na polskim gruncie pojawiła agroturystyka, a właściwie jej początki, wtedy głównie w postaci wiejskiej bazy noclegowej. Obecnie agroturystyka wyraźnie zdywersyfikowała swoje usługi i należy do filarów polskiej turystyki, cieszących się dużym powodzeniem, również wśród gości zagranicznych.

Właściciele gospodarstw agroturystycznych prześcigają się w pomysłach, prowadząc między innymi -niewielkie stadniny, muzea, regionalne kuchnie, a nawet działalność edukacyjną i terapeutyczną.

Wyraźnym trendem jest odwrót od tradycyjnego zwiedzania zabytkowych miejsc ku turystyce aktywnej i kwalifikowanej. Ogromnym powodzeniem cieszy się turystyka rowerowa, co się wiąże z nakierowaniem wielu lokalnych, samorządowych inwestycji na tworzenie ścieżek i szlaków rowerowych, czego przykładem może być Green Velo.

Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich pojawiają się już przed sezonem letnim tysiące amatorów żeglarstwa i motorowodniactwa. Powstają setki marin różnej wielkości z bazą noclegową i gastronomią. Modne stały się wspinaczki górskie oraz odwiedzanie miejsc opuszczonych, gdzie miały miejsce tragedie, w tym klęski żywiołowe (tzw. „dark tourism”). Przykładem może być Czarnobyl.

Nowa infrastruktura, nowe techniki

Przykładem nowej infrastruktury może być to, co w ostatnich latach stało się widoczne na wspomnianym Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Nie są to już tylko proste keje, ale baza zelektryfikowana na ogół z dostępem do Internetu.

Na szlakach rowerowych normą już są tak zwane MOR-y (miejsca obsługi rowerów), gdzie można zatrzymać się na posiłek i skorzystać z „toi toi”.

Trwają dyskusje, czy powinno się nadal oznakowywać „fizycznie” szlaki turystyczne. Raczej te ważniejsze będą nadal tak oznakowane, choć coraz częściej dodatkowo są dla ułatwienia tworzone specjalne aplikacje ze szlakami i wszelkimi wskazówkami.

Przy okazji wielu sobie zadaje pytanie, jaką funkcję spełniają tradycyjne punkty informacji turystycznej. Te jednak są nadal potrzebne.

W sezonach turystycznych (letnim i zimowym) pojawiają dodatkowo się drobne, oryginalne usługi mobilne. Pomysłodawcy skorzystają z samozatrudnienia i kredytów dla firm oferowanych przez pozabankowe firmy pożyczkowe.

Jednak technika techniką, ale warto uszanować zwolenników tradycji turystycznej i tradycyjnych technik informacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *