Hodowla trzody chlewnej jest jedną z tradycyjnych gałęzi polskiego rolnictwa. Jednak zarówno zmiany technologiczne w rolnictwie jak i duża zagraniczna konkurencja, a także zagrożenie ze strony ASF powodują, że jest to kierunek produkcji coraz mniej chętnie wybierany przez rolników. Wszystkie te czynniki powodują, że hodowla trzody jest też mało opłacalna. Jednak mimo to, niektórzy rolnicy nadal decydują się wziąć na siebie trud hodowli.
Ciągłe zmiany cen
Jednym z podstawowych problemów z którymi spotykają się hodowcy są ciągłe zmiany cen żywca. Wpływ na to ma bardzo wiele czynników. Niestety czynnik ten przyczyna się do wciąż słabnącej popularności hodowli trzody chlewnej. Wielu rolników traktuje ja jedynie jako dodatek do swojej głównej produkcji lub rezygnuje z niej po jakimś czasie i przechodzi na produkcje roślinną lub skupia się na hodowli bydła mlecznego. Jednak specjaliści z branży rolniczej są zdania, że można w opłacalny sposób zajmować się w naszym kraju hodowlą trzody. Konieczne jest jednak zwiększenie pogłowia w swoim gospodarstwie. W Polsce rolnictwo skupiające się na hodowli jest bowiem mocno rozdrobnione, co nie pozwala na osiąganie odpowiednio wysokiego zysku. Duzi europejscy hodowcy mają w swoich chlewniach nawet kilka tysięcy sztuk podczas, gdy w naszym kraju jest to zazwyczaj kilka sztuk, a jako dużych hodowców postrzega się tych gospodarzy, którzy posiadają ich kilkanaście. Dobrym rozwiązaniem byłoby też, zdaniem ekspertów z branży, tworzenie przez hodowców spółek, a następnie poszukiwanie kolejnych wspólników i w ten sposób poszerzanie swoich grup. Konsolidacja jest szczególnie ważna w dobie ASF. Przykład hiszpańskiej walki z tą chorobą pokazuje, że jednym ze sposobów jej zwalczania jest zrzeszanie się oraz modernizacja i profesjonalizacja produkcji. Kolejnym ciekawym sposobem na zyskowne prowadzenie hodowli trzody chlewnej jest poszukiwanie niszy hodowlanej. Jedną z nich, która zyskuje stale na popularności jest hodowla ras rodzimych, takich jak puławska, złotnicka biała czy złotnicka pstra. Dają one mięso o wyjątkowo cenionym smaku.
Gdzie hodowcy mogą szukać informacji?
Cena żywca, wiadomości z ryku, nowe rodzaje pasz i nowinki techniczne. Wszystkich tych informacji i wielu innych poszukują codziennie hodowcy. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to trudne. Zarówno prasa jak i internet oferują szeroki zakres wiedzy dla rolników. Dodatkowo stacje telewizyjne publiczne i komercyjne także posiadają w swojej ofercie programy skierowane do właścicieli gospodarstw rolnych. Jeśli chodzi o prasę informacji na temat hodowli trzody chlewnej rolnicy mogą szukać zarówno w tytułach traktujących problem rolnictwa kompleksowo, jak i oczywiście w tych, które skupiają się na problemach hodowli trzody chlewnej i bydła. Wspomniany już wcześniej internet jest kopalnią wiedzy w zasadzie ze wszystkich gałęzi rolnictwa. Portale rolnicze oferują codzienną dawkę informacji dla właścicieli gospodarstw rolnych.
Jak widać są sposoby, by hodowla trzody chlewnej stała się łatwiejsza i być może także bardziej opłacalna. Potrzebne jest tylko wykonanie pewnych konkretnych kroków.
3 thoughts on “Cena żywca, gdzie szukać informacji?”